![Η αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών στην οικία του κ. Βασίλη Μακροβασίλη στο Νέο Παντελεήμονα Πιερίας Η αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών στην οικία του κ. Βασίλη Μακροβασίλη στο Νέο Παντελεήμονα Πιερίας](https://www.adtherm.gr/wp-content/uploads/2012/10/antlia-daskalou-420x280_c.jpg)
Την αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών POLARIS 17 ΚW, που εισάγει η ADTHERM επέλεξε για τη θέρμανση της οικίας του στο Νέο Παντελεήμονα Πιερίας ο εκπαιδευτικός και διευθυντής του Γυμνασίου Πλαταμώνα, Βασίλης Μακροβασίλης.
Η αντλία συνδέθηκε στο υπάρχον υδραυλικό δίκτυο και στα σώματα καλοριφέρ της οικίας των 130 τ.μ. και θα υποκαταστήσει πλήρως τον λέβητα πετρελαίου που χρησιμοποιούνταν, παρέχοντας μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας, η οποία υπολογίζεται ότι θα φτάσει τουλάχιστον το 60%.
Κατά την εγκατάσταση τοποθετήθηκε δοχείο αδρανείας 500 λίτρων, που θα εξασφαλίσει επιπλέον εξοικονόμηση ενέργειας και πιο ομαλή λειτουργία στην αντλία.